główna | edukacja | super nauczanie | super umysł  | pamięć  | języki obce | angielski | poradniki  | kontakt
 


 
 

Nauka języka angielskiego

Uczenie się języka angielskiego może być przyjemnością, bądź też zniechęcającym i żmudnym wyzwaniem, które wydaje się nie mieć końca. Zależy to od przyjętej metody i strategii.
Ważne jest, aby nauka języków angielkiego była dla nas czymś przyjemnym, ponieważ zazwyczaj jest ona wtedy bardziej efektywna.
Istnieją osoby które przez lata uczą się jakiegoś języka obcego i nadal nie potrafią zastosować go w konkretnej sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba. Z drugiej strony, dzięki odpowiedniemu podejściu, ktoś może stosunkowo swobodnie komunikować się w danym języku – nawet jeżeli uczy się go dopiero rok czy dwa.


Sposób, w jaki małe dzieci uczą się mówić, dał niektórym badaczom i teoretykom nauki języka, podstawę do zwrócenia uwagi na kilka prawidłowości. Najogólniej mówiąc możemy wyciągnąć wniosek, że przeciętny człowiek jest w stanie nauczyć się podstaw języka obcego w okresie około trzech miesięcy. Jest tak dlatego, że każdy język składa się ze słów, które są częściej i rzadziej używane.


A zatem ucząc się 10 słówek dziennie, po miesiącu możemy znać ich już około 300, a trzech miesiącach – około 900. W praktyce oznacza to, że możemy już wówczas przystąpić do czytania prostych tekstów i wychwytywać ich znaczenie. Nawet jeśli nie znamy wszystkich słówek w danym tekście, to części z nich będziemy się domyślać. Ważne jest to, że czytając mamy poczucie wychwytywania znaczenia tego tekstu.

Podstawową zasada nauki języka angielskiego jest to, że powinniśmy uczyć się go w kontekście. Jest to proces analogiczny do opanowania języka przez dziecko, które uczy się mówić. Gdyby wkuwało ono wielką ilość słówek i gramatyki, to może nawet po 5 latach, nadal nie potrafiłoby się swobodnie nim posługiwać i komunikować. Ale ponieważ poznaje ono swój język w kontekście, dlatego stosunkowo szybko potrafi go stosować.

 

     
 

 


Free Web Hosting